Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

YOL BİSİKLETİ

Yükleniyor...

Yol Bisikleti - Yarış Bisikleti Modelleri ve Fiyatları

Yol bisikletleri (yarış bisikletleri olarak da bilinir), asfalt ve düz yollarda kullanım için üstün bir tasarıma sahiptir. Gidonları farklı pozisyonlarda etkili sürüş yapmanızı sağlar. Aerodinamik gidon tasarımının temel amacı, rüzgar direncini en aza indirirken hızı en üst düzeye çıkaracak bir sürüş pozisyonu sağlamaktır. Tam bir performans makinesi olan yol yarış bisikletleri ile asfalt yollarda son derece hızlı ve uzun yollar rahatlıkla sürülebilmektedir. Dar lastikler zayıf yol tutuşuna ve düşük dikiş direncine sahiptir. Yüksek hava basınç değerlerine sahip (100-120 psi) çok ince 28'' tekerler kullanılmaktadır. Islak zeminler bu bisikletler için bir tuzaktır. Dar tabure, bacaklara sürtünmeden vücudu destekler. 

Yol Yarış Bisikleti Özellikleri

Yarış bisikletlerinin birçok özelliği bulunmaktadır. İsterseniz gelin yol yarış bisikleti seçiminde özelliklerin etkisini farklı bisiklet parçalarına göre inceleyelim;

Yol Bisikleti Kadro Seçimi

Bisiklet kadrosu seçerken soracağınız en önemli soru karbon veya alüminyum kadro arasından hangisini tercih edeceğinizdir. Karbon kadro seçmek için en önemli sebepleriniz hafif olmasıyla birlikte bisiklet üzerinde oluşacak titreşimi de emmesidir. Eğer Alüminyum kadrolu yol bisikletinin avantajlarını merak ediyorsanız, daha ucuz ve sağlam yapıları genellikle tercih sebebidir. İnsanlar karbon yarış bisikleti modellerine bakarken anında ikna oluyor, fakat düşük kaliteli malzeme ve ucuz üretim sonucu ortaya çıkan karbon kadrolu yol bisikletleri insanı hezimete uğratabiliyor. Sebebi ise karbon malzemenin hafifliğinin dezavantajı olan savrulma sizi yarış bisikleti sürerken zorlayabilir.  Hafiftir ancak en ufak bir hava ile salınım yapabilir, kolay hızlanmaz, güç aktarma kapasitesi küçük olabilir.  Malzeme seçimi dışında bisiklet kadrosunun açısı veya ölçüsü hatalıysa, kullanırken keyifsiz anlar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple beden ölçünüze uygun bir kadro boyu seçmenizi öneririz.

Yarış Bisikleti Fren Seçimi

Yarış bisikletlerinin fren sistemi V-Fren denilen özel bir tür frendir. Buna kaliper fren veya kumpas fren olarak da rastlayabilirsiniz. Yol yarış bisikletleriyle aniden hızlanmak, daha hızlı ivmelenmek ve bunları yaparken düşük efor sarfetmek kolaydır. Ama işin en önemli boyutlarından birisi de yol bisikletinin fren mesafesini olabildiğince geliştirecek özel yarış bisikleti frenleri seçmektir. Bisiklet frenleri kategorimizde size en uygun fren ekipmanlarını bulabilirsiniz.

Yarış Bisikleti Lastik Seçimi

Yarış bisikleti lastiği tubiler lastik olarak adlandırılan boru tipi lastikler kullanılarak üretilir. Bu lastikler bisiklet jantına yapıştırılarak monte edilir. İnce, hafif ve yol tutuşu yüksek olan bisiklet lastikleri tercih sebebidir.

Yarış Bisikleti Modelleri

Yol bisikletleri, zincir dişlileri, geometrik yapıları ve lastiklerinin icne olması nedeniyle çok yüksek hızlara daha az eforla ulaşabileceğiniz özel bisiklet modelleridir. Bu bisikletler alınırken konfor veya teknolojik özellik aranmaz. Sebebi ise yarış bisikleti kullanıcıları fiziksel olarak gelişmiş ve bisiklet sürme konusunda tecrübeli olduklarından rampalarda zorlanmayan insanlardır.

Yol bisikletlerinde en büyük sorunlardan biri ağırlıktır. Seri üretilen yol bisikletlerinin ağırlığı 6 kg'dan başlar. 8-9 kg'lık bisikletler yaygın olarak kullanılırken, 10 kg'ın üzerindeki yol bisikletleri çok ağır oldukları için tercih edilmemektedir.

Shimano, Sram ve Campagnolo markalarının frenleri yol bisikletlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu fren sistemlerinin bisikletin özelliklerine bağlı olarak değişen versiyonları vardır.

Yol bisikletleri, STI adı verilen fren kolları kullanır. Hem vitesler hem de frenler aynı kollarda kullanıldığından dolayı yüksek hızlarda daha az dikkat dağınıklığı oluşur.

Bu bisikletlerde genellikle balatalı frenler kullanılır. Son zamanlarda hidrolik frenli yol bisikletleri üretilse de insanların yol bisikleti fiyatlarının yükselmesiyle birlikte geçiş yapması zorlaştı.

En İyi Yol Yarış Bisikleti Fiyatları

Yarış bisikleti fiyatları Uysal Bisiklet üzerinde 4.000 TL den başlayıp 10.000 TL fiyat etiketine kadar artmaktadır. Bu fiyata etki eden faktörler kadro malzemesi, jant büyüklüğü, bisiklet kalitesi ve markasıdır. En ucuz yol bisikleti almak da isteseniz, en pahalı yarış bisikleti de almak isteseniz inceleyeceğiniz özellikler bellidir. Disk frenli yol bisikleti daha yüksek kalitede ve muhtemelen karbon yarış bisikleti olacağından daha pahalı gelebilir. Profesyonel yarış bisikleti alacaksanız minimum 5 bin türk lirasını da gözden çıkarmanız gerekebilir. Kaliteli bir yarış bisikletiyle uzun yol bisikleti kullanıcısı olabilirsiniz.

Yarış Bisikleti Markaları

 • Kron
 • Mosso
 • Bianchi
 • Bisan
 • Aero
 • Corelli
 • Sedona
 • Gomax
 • Merida
 • Whistle
 • Cannondale
 • Geotech
 
Yükleniyor...